O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2021-yilning 23-noyabr kuni Toshkent shahrining Shayxontoxur tumani bo‘ylab sayohati chog‘ida “Real Tex Tashkent” MChJga ham tashrif buyurdi. Yangi ishlab chiqarilayotgan matolarni pardozlash va bo‘yash bilan tanishdi. U korxonani rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli loyihalar bilan qiziqdi.
Loyiha qiymati 50 million dollarlik korxona joriy yilning may oyida foydalanishga topshirildi. Zamonaviy dastgohlar o‘rnatilib, ip-kalava, gazlama va tayyor to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish, bo‘yash va naqsh solish yo‘lga qo‘yildi. O‘tgan qisqa davrda 390 milliard so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, 19 million dollarlik mahsulot eksport qilindi.
Bunday tajriba dunyoning hech bir joyida yo’q. Bu vazifani bajarish uchun, avvalo, fidoyilik, xalqni sevish kerak. Mana shu ikki lavozimda ishlaydiganlar mahalladagi islohotlarning poydevoriga aylanadi. Ular tadbirkorlikni rivojlantirish, ishsizlikni kamaytirish, yoshlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi davlat siyosatini amalga oshiradi. Bu katta mas’uliyat va yuksak sharaf”, dedi Prezidentimiz.
Bu yerda, shuningdek, Toshkent shahri va poytaxt tumanlari hokimlari, sektor rahbarlari, mahallalar raislari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda mahallalarda tumanlar hokimi o‘rinbosarlari va Toshkent shahar hokimi o‘rinbosarlari – yoshlar yetakchilari faoliyatini tashkil etishga alohida e’tibor qaratildi.

The site is in test mode!
On November 23, 2021, when traveling through the Shaykhantakhur district of the city of Tashkent, the President of the Republic of Uzbekistan also visited Real Tex Tashkent LLC. He got acquainted with the new production of finishing and dyeing fabrics. He was interested in promising projects for the development of the enterprise.
The enterprise with a design cost of $50 million was put into operation in May this year. Modern equipment has been installed, the production of yarn, fabrics and finished textiles, dyeing and patterning have been established. Over the past short period, products worth 390 billion soums were produced and goods worth $19 million were exported.
There is no such experience anywhere in the world. For this task, first of all, it is necessary to be selfless, to love the people. Those who will work in these two positions will become the foundation of reforms in the mahalla. They will implement the state policy to develop entrepreneurship, reduce unemployment and support youth. This is a great responsibility and a high honor,” the President said.
A meeting was also held here with the participation of khokims, heads of sectors, chairmen of mahallas of the city of Tashkent and districts of the capital. At the meeting, special attention was paid to the organization in mahallas of the activities of assistant khokims of districts and assistants to the khokim of the city of Tashkent – youth leaders.